logo

Подржана легализација свих објеката

Подржана легализација свих објеката Посланици Скупштине Србије започели су расправу о законима из области урбанизма, становања и животне средине. Образлажући законе министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић, рекао је да је намера била да се поједноставе прописи и скрати административна процедура за издавање дозвола. Грађевинске дозволе ће се издавати искључиво на основу просторних и урбанистичких планова, а локалне власти имаће обавезу да та планска документа направе у року од две године од усвајања закона, истакао је министар.

− Важан сегмент тог закона је питање власништва над грађевинским земљиштем и ту ће бити уведена револуционарна категорија - конверзија права коришћења у право својине у року од годину дана. Овај закон ће предвидети наплату реалне цене у случају конверзије права коришћења у право својине. Купац ће бити дужан да плати тржишну цену земљишта умањену за износ који је до тада уложио − најавио је Дулић и додао да грађевинско земљиште мора да буде приватно и да нису заборављени ни правни наследници грађевинског земљишта.

Законом ће бити уређено и питање легализације бесправно изграђених објеката до 2003. До сада је легализовано само 20 одсто објеката, а 450.000 људи чека да легализује своју имовину, подсетио је Дулић. Он је прецизирао да ће у наредне две године сви бесправно изграђени објекти бити легализовани, а како би се тај посао завршио на време, грађанима ће бити потребно много мање документације него до сада. Накнада за легализацију зависиће од тога да ли су власници зграду градили да би у њој живели или за комерцијалне сврхе.

Београдске власти затражиле су од посланика из Београда да у републичком парламенту поднесу амандмане на Предлог закона о уређењу простора и изградњи којим би било омогућено легализовање објеката грађених и после 2003. године.

Социјалиста Милисав Петронијевић, сматра да би требало прихватити захтев београдских власти да се омогући легализација свих објеката који испуњавају законом прописане услове . Петронијевић је истакао да би одбијање легализације ових објеката значило рушење читавог једног малог града јер је у међувремену изграђено на хиљаде објеката. За легализацију свих бесправно подигнутих објеката су, како се јуче чуло, и посланици ПУПС-а, али и посланичка група Напред Србијо. Томислав Николић, шеф те посланичке групе, изјавио је да су нелегални објекти грађени углавном на периферији и да је неко те људе морао упозорити да не смеју да граде.

Министар Дулић најавио је јуче да ће прихватити амандмане којима се омогућава легализација бесправно изграђених објеката до доношења закона о уређењу простора и изградњи.

− Наравно, инсистираћемо да се ти амандмани обликују у складу са духом овога закона и инсистирамо да се поштују принципи да не може да буде иста цена за легализацију објеката који су грађени до 2003. године и оних који су грађени после тог периода − рекао је Дулић новинарима у парламенту.

Делови текста пренети из дневног листа "Данас"

Права коришћења: Градска општина Младеновац. ©2005-2023.
Контакт: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели. 
Инфо центар ГО Младеновац: 011/7857-846
Техничка подршка: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.